Vili Hakala hakee vauhtia HYAcenter Rallista – "Nyt on pakko ajaa enemmän, jos haluaa pärjätä"
Tervolalainen Vili Hakala, 18, jatkaa kilpailukauttaan lauantaina 4.7. ajettavassa HYAcenter Rallissa, joka toimii tärkeänä valmistautumisena rallin SM-sarjan seuraavaan osakilpailuun. Lempäälässä ajettava kilpailu tarjoaa nuorelle kuljettajalle arvokkaita kilpailukilometrejä SM-tauon aikana.
Hakala ja kartanlukija Tero Korhonen lähtevät kilpailuun hyvässä vireessä. Edellisessä SM-osakilpailussa Jyväskylässä kaksikko ajoi SM3-luokassa toiseksi, ja samalla Ford Fiestan pitkään vaivanneet tekniikkaongelmat näyttivät jääneen taakse.
– Lähtöajatus on se, että pääsee ajamaan vähän enemmän ennen seuraavaa SM-rallia ja samalla tekemään testiä, Hakala kertoo.
Rallin SM-sarja jatkuu vasta elokuussa, joten kilpailutuntuman ylläpitäminen on Hakalalle tärkeää. HYAcenter Ralli tarjoaa samalla mahdollisuuden kehittää auton säätöjä kilpailuolosuhteissa.
– On hyvä päästä ajamaan enemmän, kun seuraava SM-ralli on vasta elokuussa. Yleensä käydään ajamassa vain kerran, mutta nyt on pakko ajaa enemmän, jos haluaa pärjätä.
DOP3 Energyä faneille
HYAcenter Rallin keskuspaikkana toimii Ideapark, ja kilpailussa ajetaan neljä erikoiskoetta, joiden yhteispituus on noin 50 kilometriä. Reitti sisältää rallikansalle tuttuja klassikkoteitä, ja erityistä kiinnostusta herättää Savon erikoiskoe, joka ajetaan pitkänä versiona ensimmäistä kertaa yli 20 vuoteen.
Myös Hakalan yhteistyökumppani DOP3 Energy on vahvasti mukana kilpailussa. Nuori kuljettaja toivoo rallifanien löytävän tiensä erikoiskokeille ja Ideaparkin kilpailukeskukseen.
Kilpailun huollossa ja muutenkin kilpailun aikana kannattaa käydä moikkaamassa Vili Hakalaa, sillä kävijöille on tarjolla yllätys!
– Jos näette minua varikolla, niin tulkaa juttelemaan. Mukaan saatte fanikortin ja DOP3-energiajuoman!
HYAcenter Ralli ajetaan lauantaina 4. heinäkuuta. Kilpailu tarjoaa sekä kuljettajille että yleisölle vauhdikkaan rallipäivän ennen SM-sarjan ratkaisevia osakilpailuja.
Kuva: Toni Ollikainen

















